Polacy przesyłają do kraju miliony funtów rocznie
- 10 mln PLN przelali polscy klienci serwisu Opal Transfer z przeznaczeniem wyłącznie na edukację - Ponad 15 mnl PLN trafiło na finansowanie wydatków związanych z opieką zdrowotną najbliższych. -11% Polaków przesyła regularnie pieniądze na cele dobroczynne
2018-03-05, 20:18

Polacy przesyłają do kraju miliony funtów rocznie

  • 10 mln PLN przelali polscy klienci serwisu Opal Transfer z przeznaczeniem wyłącznie na edukację
  • Ponad 15 mln PLN trafiło na finansowanie wydatków związanych z opieką zdrowotną najbliższych
  • 11% Polaków przesyła regularnie pieniądze na cele dobroczynne

Z Polski wyemigrowało już ponad 2,5 mln osób i nie ma praktycznie miejsca na świecie, gdzie nie można by usłyszeć języka polskiego. Polacy emigrują za chlebem, w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia, za marzeniami albo po prostu szukają nowych wyzwań.

Ale bez względu na to, ile osób z kraju wyjeżdża, znacznie więcej ich w nim pozostaje - rodzice, partnerzy, dzieci, dalsza rodzina i przyjaciele.

Ale także kredyty do spłacenia, comiesięczne rachunki, pożyczki, czynsze, konta oszczędnościowe do zasilenia; zaplanowane i wymarzone inwestycje, domy do utrzymania i wiele, wiele innych powodów, dla których emigranci co miesiąc albo i częściej wysyłają pieniądze do Polski.

Rozpatrywane w kategoriach światowego trendu pieniądze wysyłane przez emigrantów zawsze analizowane są w dwóch perspektywach - jako wsparcie finansowe dla bliskich i rodzin pozostałych w kraju oraz w perspektywie makroekonomicznej, jako dodatkowe źródło finansowania dla ekonomii kraju ojczystego.

Globalnie ponad 1 miliard osób jest zaangażowanych obecnie a to zjawisko - ponad 200 milionów emigrantów na świecie wysyła pieniądze swoim bliskim i ponad 800 milionów osób z tej pomocy korzysta. Jak wynika z badań, ponad 75% pieniędzy przesyłanych przez imigrantów do ojczyzny jest natychmiast wydawane na artykuły pierwszej potrzeby, jak jedzenie, środki czystości, rachunki, etc.

Ile Polacy pieniędzy wysyłają do kraju?

Wielka Brytania jest jednym z 10 państw, z którego co roku wysyłane są największe sumy pieniędzy do krajów pochodzenia imigrantów.

Według danych Bank Data co roku z Wielkiej Brytanii zostaje wysłanych około 70 miliardów w przeliczeniu na polskie złote. Polska znajduje się na 6 miejscu wśród krajów, do których wędruje najwięcej brytyjskich pieniędzy.

Jak wynika z danych NBP a potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez firmę Opal Transfer zajmującą się przelewami międzynarodowymi, najwięcej wysyłają emigranci krótko okresowi, wyjeżdżający najczęściej do prac sezonowych. Ci, którzy wiążą się na dłużej z nowym miejscem pobytu, najwięcej pieniędzy przesyłają w ciągu 2-3 pierwszych lat. Po tym okresie zazwyczaj albo decydują się na powrót, albo sprowadzają do siebie pozostałych członków rodziny.

Według NBP w IV kwartale 2016 r. do Polski trafiło 4,2 mld PLN pieniędzy z zagranicy i była to kwota znacznie wyższa niż w czwartym kwartale roku 2015. Pod tym względem rok 2016 okazał się rekordowy.

Polskim emigrantom zarzuca się często brak patriotyzmu i odcinanie się od korzeni, tymczasem pieniądze zarobione w UK i wysyłane do kraju wspierają znacząco rozwój polskiej gospodarki, według Bank Data suma przesłanych do Polski pieniędzy odpowiada 1.4% polskiego PKB. Strumień pieniędzy z zagranicy, to mocny impuls dla polskiej gospodarki, zwiększający popyt na rynku i tym samym rozwój polskiego PKB.

Kto i w jakim celu wysyła pieniądze do Polski?

Altruizm i rachunki

Przede wszystkim Polacy przesyłają pieniądze dla bliskich, którzy pozostali w kraju. Rodzice - a jest ich w Polsce około 4 milionów oraz dzieci, żony i mężowie, często ex, to główni beneficjenci.

Według danych Opal Transfer 50% wszystkich zrealizowanych transferów pieniężnych jest przeznaczonych właśnie na wsparcie rodzin imigrantów - rodziców, którzy utrzymują się z rent i emerytur; bezrobotnych i bez szans na zatrudnienie członków dalszych rodzin, dorastających dzieci oraz partnerów z którymi rozdzieliła ich emigracja. Dla wielu polskich rodzin, jest to jedyna szansa na wiązanie końca z końcem, na zakup środków do życia, opłacenie comiesięcznych rachunków i ucieczkę przed biedą.

O przyszłość waszą i naszą

Z krajem wiążą Polaków sentymenty, ale także comiesięczne zobowiązania - według danych Opal Transfer ponad 48% wszystkich pieniędzy wysyłanych przez naszych rodaków wędruje na spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek, a także na opłatę rachunków i zobowiązań, jak np. spłaty prywatnych długów czy np alimenty, bo według demografów, co trzecia emigracyjna rodzina kończy się rozwodem.

Pokaźna część przesyłanych pieniędzy ma poprawić przyszłość naszych rodaków, a więc przesłane z UK pieniądze lądują na kontach oszczędnościowych, gdzie obrastając w procenty, spokojnie czekają na powrót właściciela do kraju i inwestycje we własny biznes.

Ale dzieci to też przyszłościowa inwestycja. W ubiegłym roku ponad 10 mln PLN zostało przesłanych przez Polaków korzystających z serwisu Opal Transfer z przeznaczeniem wyłącznie na edukację. Pieniądze, które płyną z UK pomagają w opłacaniu podręczników i zakupie przyborów szkolnych, zapewniają miesięczne płacenie czynszów na uczelniach wyższych, wyrównują różnice ekonomiczne między dziećmi w szkołach.

Jaki znaczenie ma to dla polskiej edukacji?

Pod względem wydatków na edukację, Polska, z wydatkami w wysokości ok.5% PKB plasuje się w unijnym zestawieniu na 9. miejscu od końca. Nie jest to chlubna pozycja i każdy funt przesłany na ten cel ma ogromne znaczenie.

Wspierając edukację emigranci wpływają na przyszły rynek pracy w Polsce - lepsze wykształcenie to przecież większe szanse na zatrudnienie i szansa na uniknięcie konieczności emigracji zarobkowej, czyli innymi słowy - uniknięcie losu rodziców.

Ponad 15 mnl PLN przelali polscy klienci Opal Transfer na finansowanie wydatków związanych z opieką zdrowotną najbliższych. Są to pieniądze najczęściej przeznaczane na opłacenie prywatnych wizyt lekarskich i uniknięcie długich kolejek w państwowej służbie zdrowia, finansowanie zabiegów i badań, opłacanie comiesięcznych wydatków na realizację recept i kosztownego leczenia.


Hojność Polaków nie ma granic

11% Polskich imigrantów korzystających z usług Opal Transfer wysyła do Polski pieniądze na cele związane z dobroczynnością i wsparciem dla najbardziej potrzebujących. I to nie tylko jeden raz w roku, kiedy świętuje Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy, ale przelewy dokonywane są przez cały rok. W aspekcie psychologicznym, przesyłanie pieniędzy na cele dobroczynne dyktowane jest wartościami wyniesionymi z domów rodzinnych, przekonaniami religijnymi a przede wszystkim osobistą identyfikacją z problemami ludzi potrzebujących.

Gita Petkevica, założycielka Opal Transfer komentuje: Opal Transfer działa na rynku przelewów zagranicznych od 15 lat i od samego początku Polacy byli i są jedną z najliczniejszych grup naszych klientów.

Znamy rodzinne historie wielu naszych klientów, wiemy jakimi motywami kierują się wspomagając finansowo swoich najbliższych, ile trudu wkładają w to, aby co miesiąc, regularnie przesyłać pieniądze dla najbliższych. Polacy są wrażliwymi i pełnymi poświęcenia ludźmi, w Wielkiej Brytanii znani są jako dokonali i zaangażowani pracownicy, ale to także ciepli i uczuciowi ludzie.

Marcin (36 lat) od 6 lat mieszka w Londynie i zawodowo zajmuje się IT, jako kontraktor w jednym z największych londyńskich start-upów zarabia bardzo dobrze. Zarobione pieniądze inwestuje w Polsce, po kilku latach zamierza wrócić do Polski i wyremontować dom, który odziedziczył po dziadkach. Co miesiąc wysyła pieniądze dla 82-letniej prababci, która mieszka sama w dużym domu w na obrzeżach Poznania. Pomaga opłacić rachunki, opłaca drobne remonty domu, zimą płaci za ogrzewanie.

Jest bardzo rozczarowany spadkiem kursu funta i niepewną sytuacją brytyjskiej gospodarki, rozważa wyjazd do bardziej stabilnego gospodarczo europejskiego kraju.

Wszyscy stracą na Brexicie - komentuje - w przeliczeniu na złotówki, z pieniędzy które wysyłam do Polski, moja prababcia dostaje 15% mniej.

Dla niej 15% mniej co miesiąc to konkretne pieniądze, 15% gorsze jedzenie, 15% zimniej w domu.

Janusz (58 lat) jest hydraulikiem i mieszka w londyńskiej dzielnicy Stratford, na Wyspach od 13 lat, od początku związany z Opal Transfer, co miesiąc przesyła pieniądze dla syna i dla żony na Podlasiu. Wie, że bez jego pomocy byłoby im w Polsce bardzo ciężko.

Podlasie przoduje w niechlubnej statystyce pod względem liczby osób, które wyemigrowały z przyczyn ekonomicznych - w 2015 roku, na każdy 1000 mieszkańców przypadało 91 długookresowych emigrantów (39 osób więcej niż w skali kraju).

Syn się buduje na Podlasiu, ma małe dzieciaki, liczy się każda złotówka. Żona ma problemy z kręgosłupem, przyjechała do mnie w 2008 roku, pobyła i pojechała, nie mogła się przekonać do angielskiego jedzenia i pogody. Wysyłam im co miesiąc tyle ile mogę, i jeszcze udaje mi się zaoszczędzić na wakacje, w tym roku byliśmy w Chorwacji.  

Strumień funtów płynących z Wysp na polskie konta jest nadal olbrzymi, nawet pomimo ogłaszanych co jakiś czas spadków emigracji i wzrostów liczby Polaków powracających do kraju. To konkretne pieniądze, które nie tylko pozwalają wielu rodzinom żyć na wyższym poziomie, ale także napędzają popyt i rozwijają polski handel.

Według Gazety Prawnej  kwota przekazanych w 2016 roku pieniędzy była tylko o 0,5 mld mniejsza od wydatków państwa na realizację programu „Rodzina 500 plus” w okresie od kwietnia do grudnia 2016 r.

O Opal Transfer

 Opal Transfer jest jedną z wiodących firm na rynku angielskim, od 15 zajmującą się realizacją przelewów międzynarodowych.

 Firma działa na 38 rynkach, ma na swoim koncie 300.000 zadowolonych klientów; łączna kwota przelanych środków finansowych za pośrednictwem Opal Transfer, przekroczyła w ubiegłym roku półtora miliarda funtów.

 Misją Opal Transfer jest oferowanie tanich i łatwych przelewów międzynarodowych oraz przyjaznej obsługi  prowadzonej w języku ojczystym klienta.

 Jedną z najliczniejszych grup klientów Opal Transfer w UK są dzisiaj Polacy.

 Sprawdź www.opaltransfer.com

 



KONTAKT / AUTOR
Agnieszka Dul
Marketing Communication Manager
Opal Transfer Ltd
07572541270
7572541270
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.